5 علت صفحه سیاه ویندوز 10 چیست و چگونه آن را برطرف کنیم ؟

5 علت صفحه سیاه ویندوز 10 چیست و چگونه آن را برطرف کنیم ؟
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

Black Screen of Death یا خطای صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 چیست؟ شما حتماً درمورد صفحه آبی ویندوز شنیده‌اید. اما این ارورها همیشه به رنگ آبی نیست!!

صفحه سیاه ویندوز 10 یک پیام خطای مهم را به شما نشان می دهد، بعضا ممکن است نحوه رفع آن بسیار دشوارتر از مشکل صفحه آبی ویندوز باشد. معمولا در این حالت یک صفحه سیاه به شما نمایش داده شده و نشانگر موس شما نیز احتمالا در آن دیده میشود؛ در ادامه مقاله محسن نصرالهی چند راهکار رایج برای رفع خطای صفحه سیاه ویندوز 10 لیست خواهد شد که می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نحوه رفع صفحه سیاه ویندوز 10 سخت تر از صفحه آبی آن است
صفحه سیاه ویندوز 10

علت خطای صفحه سیاه ویندوز

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد صفحه سیاه در ویندوز 10 شود اما از شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نصب ناقص ویندوز ۱۰
  2. به روز رسانی ویندوز
  3. خطاهای نرم افزاری و درایو
  4. گرمای بیش از حد
  5. مشکل منبع تغذیه

تمامی موارد فوق می تواند منجر به صفحه سیاه ویندوز 10 شود. خوشبختانه تمام این موارد قابل حل می باشند.

مشکلات صفحه سیاه در نصب ویندوز 10

اگر ویندوز ۱۰ نصب میکنید، چه بخواهید نسخه قبلی خود را ارتقا دهید و چه بخوای نرم افزار را روی هارد فرمت شده خود نصب کنید فرقی ندارد، احتمال اینکه صفحه سیاه مرگ ویندوز به شما نمایش داده شود وجود دارد.

راه اندازی و نصب هنوز در حال انجام است

این حالت بررسی کنید که چراغ هارد دیسک چشمک میزند یا نه. اگر خطای صفحه سیاه ویندوز 10 را مشاهده کردید به این دلیل است که، نصب و راه اندازی ویندوز احتمالاً در حال اجرا است اما کند است. در این مواقع ویندوز ۱۰ در اکثر مواقع در عرض دو ساعت نصب می شود.

این حالت بررسی کنید که چراغ هارد دیسک چشمک میزند یا نه.
راه اندازی و نصب هنوز در حال انجام است

نصب گیر کرده است

اگر این اتفاق افتاد و HDD فعالیتی نداشت، با نگه داشتن دکمه پاور به مدت ۵ دقیقه سیستم را خاموش کنید. وسایل جانبی غیرضروری جدا کنید و سیستم را روشن کنید و فرآیند نصب را از سر بگیرید.

استفاده از حالت Safe mode راه اندازی کنید.

در این حالت سیستم را در حالت Safe mode راه اندازی کنید. که در ادامه این روش را به شما توضیح خواهیم داد.

 در این حالت سیستم را در حالت Safe mode راه اندازی کنید.
ارتقا سیستم خود را بالا ببرید

نمایش صفحه سیاه ویندوز همگام بروزرسانی ویندوز ۱۰

در سیستم عامل ویندوز ۱۰ صفحه سیاه ویندوز می تواند به علت بروز رسانی ناقص ویندوز به وجود بیاید. آنچه معمولاً اتفاق می‌افتد این است که، به عنوان بخشی از فرایند به روز رسانی سیستم راه اندازی مجدد می شود و به شما صفحه ورود سیستم را نمایش می دهد. اما بعد از وارد کردن رمز عبور صفحه سیاه ویندوز 10 به شما نمایش داده می شود. حرکت ماوس را می توانید مشاهده کنید، اما در تسکبار هیچ گزینه ای وجود ندارد. برای حل این مشکل کافی است دکمه پاور کامپیوتر یا لپ تاپ خود را نگه دارید، تا سیستم خاموش شود. بعد از روشن کردن سیستم باید مشکل شما حل شده باشد، اگر اینطور نشد نکات زیر را دنبال کنید.

خطای نرم افزاری باعث ایجاد صفحه سیاه ویندوز 10 میشود

خطای صفحه سیاه ویندوز 10به علت مشکلات نرم افزاری میتواند رخ دهد. این مشکل غالباً در هنگام استفاده از برنامه ای که کل صفحه نمایش اشغال می کند، اتفاق می‌افتد. مقصر اصلی این مشکل بازی های کامپیوتری هستند که در حالت تمام صفحه اجرا می شوند. در این موارد عادی کامپیوتر به درستی کار می کند ولی فقط در حالت تمام صفحه است به این مشکل دچار می شود.

تشخیص این مورد هم ساده است، کافی است تا بازی یا پلیر چند رسانه ای را اجرا کند و به حالت تمام صفحه در بیاید، با این حال اگر همچنان مشکلی داشتید پس میتوانید از همین راه برای رفع مشکل اقدام کنید.

اگر اشکال در نرم افزار نهفته باشد، ممکن است راه حلی وجود نداشته باشد. می توانید با اجرای برنامه در وضوح متفاوت با استفاده از برنامه های جایگزین این مشکل را حل کنید. همچنین سعی کنید برنامه را به عنوان administrator اجرا کنید.

خطای نرم افزاری باعث ایجاد صفحه سیاه ویندوز 10 میشود
با administrator برنامه های خود را باز کنید

اتصال اشتباهی خطای صفحه نمایش

خطای ویدیو یکی دیگر از دلایل بسیار رایج نمایش خطای صفحه سیاه مرگ ویندوز ۱۰ (Black Screen of Death) است. از اتصال ویدیو خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید، که هر دو انتهای کابل DVI، HDMI یا DisplayPort به درستی در جای خود قرار گرفتند و کابل معیوب نیست.

آیا به تازگی مانیتور خود را ارتقا داده اید؟ اگر اینطور است، اطمینان حاصل کنید که اتصال شما میتواند وضوح را کنترل کند. برخی از نسخه های دیواری و HDMI قادر به ارائه وضوح بالاتر از ۱۰۸۰ پیکسل نیستند. اگر این راه حل های ساده جوابگو نبودن به احتمال زیاد با مشکلات مربوط به کارت ویدیو سروکار دارید. اگر کارت ویدیو مستقلی دارید تهیه کنید کارت را بردارید و از کارت ویدیویی آنبرد مادربرد استفاده کنید.

گرمای بیش از حد می تواند باعث بروز خطای صفحه سیاه ویندوز 10 شود

همه سیستم های کامپیوتر گرما تولید میکنند. این گرما باعث می شود مشکلاتی در سیستم ایجاد شود. درجه حرارت بالا می تواند باعث هنگ کردن سیستم و آسیب زدن به قطعات داخلی سیستم شود. خوشبختانه سیستم های کامپیوتری ساخته شده اند که به محض افزایش دما به طور خودکار خاموش می‌شوند.

در بسیاری از موارد گرمای بیش از حدی توسط کارتی ویدیو و پردازنده ایجاد میشود. پردازنده بیش از حد گرم شود، صفحه سیاه ویندوز بلافاصله نمایش داده می شود. می توانید شما سیستم خودتان را باز کنید و داخلی سیستم و مخصوصاً فن پردازنده را تمیز کنید. می توانید از اسپری هوا برای از بین بردن گرد و غبار استفاده کنیم. علاوه بر این کار کردن تمام فن ها را چک کنید، اگر بعد از این کار باز هم مشکل صفحه سیاه ویندوز 10 ادامه دارد و با خرابی سخت افزار فن پردازنده یا کارت ویدیو مواجه شده باشید.

گرمای بیش از حد می تواند باعث بروز خطای صفحه سیاه ویندوز 10 شود
سیستم شما نباید زیاد داغ شود

برای حل مشکل Black Screen of Death از سیف مد استفاده کنید

مشکلات نرم افزاری درایو می تواند منجر به نمایش صفحه سیاه ویندوز شوند، که میتوان از طریق Safe mode این مشکل را حل کرد. سیستم خود را ریستارت کنیم و دکمه F8 یا Shift+F8 را نگهدارید، سیستم باید حالا به حالت safe mode بوت شود.

اگر از این طریق نمی‌تواند به حالت safe code بروید سیستم خود را خاموش کنید و دوباره کلید های یاد شده را فشار دهید. در سومین بار تلاش سیستم به طور خودکار وارد حالت safe mode میشود.

صفحه سیاه ویندوز 10 را مشاهده میکنید پس پاور را چک کنید

منبع تغذیه را بررسی کنید، منبع تغذیه معیوب ممکن است باعث ایجاد صفحه سیاه ویندوز 10 شود. تشخیص خرابی منبع تغذیه می‌تواند دشوار باشد، شما غالباً با جدا کردن منبع تغذیه و تست منبع تغذیه دیگر می‌توانید متوجه این موضوع شوید. در صورتی منبع تغذیه توان تامین انرژی مورد نیاز سیستم شما را نداشته باشد، باز این خطا در سیستم شما ایجاد میشود.

 منبع تغذیه را بررسی کنید، منبع تغذیه معیوب ممکن است باعث ایجاد صفحه سیاه مرگ ویندوز ۱۰ شود
خرابی منبع تغذیه یکی از دلایل صفحه سیاه ویندوز میباشد

سوالات متداول درباره صفحه سیاه ویندوز 10

علت ارور صفحه مشکی ویندوز چیست؟

مشکلات احتمالی زیادی برای بروز صفحه مشکی در ویندوز وجود دارد که به 2 بخش سخت افزایش و نرم افزاری تقسیم میشود که در این مقاله آن را بررسی و نجوه برطرف کردن مشکل را توضیح دادیم.

چرا کامپیوتر روشن است اما صفحه سیاه است؟

این اتفاق می‌تواند به دلایل زیادی رخ دهد. هم ایرادت سخت افزاری و هم مشکلات نرم افزاری می‌‎توانند در نهایت منجر به سیاه شدن صفحه ویندوز شوند.

سخن آخر

صفحه سیاه ویندوز 10، معمولاً توسط نرم افزار و درایور معیوب انجام می‌شود. اگر با صفحه سیاه مرگ ویندوز مواجه شدید که به طور تصادفی ظاهر می‌شود. معمولاً یک مشکل جدی سخت افزاری وجود دارد که معمولا با تعمیر و تعویض این مشکل قابل حل است. اگر شما راه های دیگری سراغ دارید می توانید در بخش نظرات این مقاله با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید