علت صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ

علت صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (2 امتیاز)

صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ که اختصاراً به آن Blue screen of Death گفته می‌شود، از جمله وقایعی است که ممکن است برای هر فردی که در حال کار کردن با سیستم است، اتفاق بیفتد. در واقع صفحه آبی نوع هشدار و خطر است که بیانگر آن می باشد که جایی در سخت افزار سیستم شما مشکل به وجود آمده است.

البته ممکن است دلایل نرم افزاری هم داشته باشد، برای افرادی که بیشتر فعالیت شان با کامپیوتر و لپ تاپ است و محتوای ارزشمندی در سیستم خودشان ذخیره کردند، می توانند بسیار مهم و دردسرساز باشد. البته جای نگرانی نیست چرا که راهکارها و دلایلی وجود دارد که با برطرف کردن آن عملکرد دستگاه دوباره به حالت قبل برمیگرد، در صورتی که ارور صفحه آبی با انجام اقدامات مربوطه برطرف نشود، حتما آن را به یک متخصص با تجربه و ماهر در زمینه تعمیرات کامپیوتر نشان دهید.

همچنین در ادامه این مقاله از سایت محسن نصرالهی با ما همراه باشید تا علت های مختلف بروز این مشکل را باهم بررسی و روش حل آن را بگوییم.

راهکارهای رفع صفحه آبی مرگ کامپیوتر

صفحه آبی از جمله هشدار های رایج در ویندوز ها می باشد، که کاربران زیادی با آن روبرو می شوند. همانطور که اشاره شد، معمولاً این ارور به خاطر نقص و خرابی در سخت افزار سیستم شما است. صفحه آبی ویندوز در واقع نشان می‌دهد که یک یا چند قطعه از قطعات داخل دستگاه آسیب دیده است و عملکرد درستی ندارند. از جمله این قطعات می‌توان به خرابی هارد و رم اشاره کرد. یکی از دلایل اصلی نمایش BSOD در لپ تاپ های ویندوزی است.

البته این امکان نیز وجود دارد که نرم افزار کامپیوتر و لپ تاپ به مشکل خورده باشد، در واقع ممکن است فعالیت دستگاه به خاطر عواملی مانند: خرابی منبع تغذیه، ویروسی شدن، به هم ریختن تنظیمات بایوس و معیوب بودن برنامه ها، افزایش پیش از حد دما قطعات و… به مشکل خورده و با ارور صفحه آبی به شما هشدار میدهد. از جمله دلایل و راهکارهای رفع ارور صفحه آبی به شرح زیر است:

تعمیر قطعات

با توجه به اینکه بیشترین دلایل صفحه آبی به خاطر مشکلات سخت افزاری است، پس بهترین راه کار تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده میباشد. هر قطعه سخت افزاری یک کانال اختصاصی دارد، که برای ارتباط با سایر بخش های دستگاه از کانال درخواست وقفه یا IRQ استفاده می کنند. برای بررسی وضعیت و عملکرد قطعات ابتدا لازم است که Device manager ویندوز را باز کنید. اگر در مقابل نام هر یک از قطعات یک علامت تعجب زرد رنگ وجود داشت، به معنای عدم درست کار کردن آن قطعه به هر دلیلی است.

برای رفع ارور صفحه آبی باید گزینه Properties سخت افزار مربوط را انتخاب کنید. تا یک IRQ برای آن تعریف گردد. اگر خرابی از قطعات حاد نبود در صورت امکان آن را تعمیر کنید. در غیر اینصورت قطعه آسیب دیده را تعویض کنید. در صورتی که تجربه و تخصص کافی برای تعمیر و تعویض قطعات ندارید، حتما این فرایند را به یک متخصص کامپیوتر بسپارید.

برای دریافت راهنمایی یا سفارش تعمیر لپ تاپ با شماره 09353300820 تماس بگیرید

علامت تعجب زرد رنگ وجود داشت، به معنای عدم درست کار کردن آن قطعه به هر دلیلی است
علامت زرد به معنای خرابی قطعه میباشد

تعمیر هارد دیسک در هنگام صفحه آبی ویندوز

یکی دیگر از دلایل صفحه آبی ویندوز وجود مشکل در هارد دیسک لپ تاپ است. با تعمیر این قطعه می توان از شر مشکل صفحه آبی ویندوز خلاص شد. برای انجام این منظور ابتدا باید سوکت های هارد بررسی شده و در صورت نیاز کاملاً تمیز شود. سپس با Defrag یا فرمت کردن هارد دیسک مشکلات این بخش رفع کرد. در مواردی که شدت خرابی هارد بالا باشه نیاز به تعویض کردن این قطعه است.

یکی دیگر از دلایل صفحه آبی ویندوز وجود مشکل در هارد دیسک لپ تاپ است.
فرمت کردن هارد دیسک

تنظیمات بایوس (BIOS)

به عنوان یک راه حل نرم افزاری تنظیمات صحیح BIOS ممکن است ارور صفحه آبی ویندوز را برطرف کند. محیط این نرم افزار در لپ تاپ های مختلف با توجه به برند و مدل دستگاه متفاوت است، و روش های متنوعی برای ورود به آن وجود دارد.عموما این کار با کمک کلیدهای میانبر انجام میشود.

به عنوان یک  راه حل نرم افزاری تنظیمات صحیح BIOS ممکن است ارور صفحه آبی ویندوز را برطرف کند.
تنظیمات بایوس

اصلاح نرم‌افزارها

تا به اینجا مقاله، مشکلات سخت افزاری که باعث نمایش صفحه آبی ویندوز می شود را ذکر کردیم. اگر منشاء مشکل آبی شدن ویندوز نباشد، باید به فکر انجام یک سری اقدامات و اصلاحات نرم افزاری باشید. اگر نرم افزار های زیادی روی لپتاپ نصب کرده اید بهتر است، برنامه های غیر قابل استفاده و اضافی را حذف کنید.

در واقع تعداد زیادی برنامه ها گاهی به سیستم فشار آورده و موجب بروز مشکلاتی مثل کند شدن لپ تاپ، نمایش صفحه آبی ویندوز و… می گردد. دانلود و نصب نرم افزار هایی که لازم دارید تنها از وب سایت های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. در این صورت امنیت سیستم شما افزایش پیدا کرده و کمتر احتمال دارد که با صفحه آبی ویندوز مواجه شوید.

نرم افزار های زیادی که قرار دارد موجب کند شدن سرعت لپ تاپ میباشد
نرم افزار هایی که استفاده نمیکنید را پاک کنید

سوالات متداول درباره صفحه آبی ویندوز لپ تاپ

ارور صفحه آبی چیست؟

ارور صفحه آبی یا همون Blue Screen of Death، مواقعی پیش میاد که ممکنه سیستم‌تان از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دچار مشکل شده باشه و در این حالت سیستم‌تان به‌صورت خودکار ری‌استارت میشه. روش های حل آن که در این مقاله به شما به صورت کامل توضیح داده شد.

راه های برطرف کردن صفحه آبی ویندوز چیست؟

با بررسی قطعات سخت‌افزاری سیستم یا رفع مشکلات نرم‌افزاری مانند ویروسی‌شدن سیستم و اجرای نرم‌افزارهای سنگین می‌تونید ارور صفحه آبی ویندوز رو حل کنید.

سخن آخر

ممکن است زمانی که با ویندوز مشغول به کار هستید، ناگهان با صفحه آبی ویندوز به معروف به صفحه مرگ ویندوز مواجه شوید. نباید بی تفاوت از کنار این موضوع گذر کنید، زیرا این مشکل نمایانگر خطای اساسی در ویندوز لپ تاپ و کامپیوتر شما است، شما باید سریعاً باید برای تعمیرات لپ تاپ خود اقدام کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید