8 راهکار تضمینی افزایش عمر هارد دیسک

8 راهکار تضمینی افزایش عمر هارد دیسک
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

هارد دیسک یکی از مهمترین قطعات داخل کیس می باشد که باید به درستی از آن نگهداری کنید، زیرا تمامی اطلاعات مهم و غیر مهم شما داخل آن ذخیره شده است، اگر فردی هستید که اطلاعات خود را بر روی هارد دیسک ذخیره می کنید و هارد اکسترنال ندارید و همچنین امنیت و حفاظت از اطلاعات هم برایتان بسیار مهم می‌باشد باید راه‌های افزایش عمر هارد دیسک را هم بدانید، پیشنهاد می کنیم این مقاله از آکادمی محسن نصرالهی را مطالعه کرده و با ما همراه باشید.

خیلی ها فکر می کنند اگر زمانی هارد دیسک آن ها ضربه‌ای ببیند یا آسیبی به آن وارد شود، دیگر نمی توانند از هارد دیسک استفاده کنند. در صورتی که امکان بازیابی و ریکاوری اطلاعات وجود دارد اما این امر منجر به صرف هزینه و زمان زیادی برای شما خواهد شد. به همین علت بهتر است که از هارد دیسک خود به خوبی مراقبت کنید. در ادامه راهکارهایی برای افزایش عمر هارد دیسک وجود دارد که به آنها میپردازیم.

1. جلوگیری از ضرب خوردن هارد دیسک

اولین قدم برای افزایش عمر هارد دیسک جلوگیری از ضرب دیدن یا تکان شدید هارد دیسک شان می باشد. یکی از عمده‌ترین خرابی هاردها تکان شدید یا وارد شدن ضربه به آن است. به علت نزدیک بودن هد (Head) به پلاتر و همچنین سرعت بالای حرکت این قطعات، تکان خوردن شدید و یا حتی آرام، باعث بروز مشکل جدی در هارد شما می‌شود؛ در بازار نوعی از هارد دیسک های اکسترنال وجود دارند که به عنوان ضد ضربه و ضد آب استفاده می‌شود. اما در استفاده از این نوع از هارد دیسک ها هم باید نهایت دقت را داشته باشید.

البته هارد دیسک های جدید که از نوع SSD هستند، مانند فلش بوده و به ضربه های آرام حساس نیستند و فقط در صورت شکستگی کامل اطلاعات آن از بین میرود. در صورت علاقه پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت هارد HDD و SSD را بخوانید!

عدم تکان های شدید و یا ضربه به هارد برای افزایش عمر هارد دیسک
هارد دیسک های سخت (HDD) بسیار به ضرفه و تکان شدید حساس‌اند

2. خنک نگه داشتن هارد دیسک

روی تمامی هاردها ۴ تا پیچ قرار گرفته شده است که به واسطه آن‌ها میتوانید یک فن کوچیک روی آن نصب کنید. هارد دیسک ها در برابر افزایش دما بسیار حساس بوده و همچنان در گرمای زیاد هم دچار آسیب می‌شوند. پس می توانید شما با نصب کردن یک فن که گران هم نمی باشد، دمای هارد دیسک خود را پایین نگه داشته و از آن و اطلاعات داخل آن محافظت کنید.

3. پارتیشن بندی برای افزایش عمر هارد دیسک

بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که باید هارد خود را به پارتیشن (بخش) های زیادی تقسیم بندی کنند. اما این تصور کاملا اشتباه است و هرچه تعداد پارتیشن ها کمتر باشد بهتر است! همچنین در پارتیشن بندی ها primary و Logical رعایت شود. هرچه تعداد پارتیشن هارد دیسک شما کمتر باشد به افزایش عمر هارد دیسک کمک می‌شود.

اطلاعات هارد خود را پارتیشن بندی کنید
پارتیشن بندی کمتر برای افزایش عمر هارد دیسک

4. مدیریت و دسته بندی اطلاعات هارد دیسک

مرتب بودن و دسته بندی اطلاعات هارد دیسک برای هارد موثر می‌باشد و عکس آن می تواند برای هارد هم ضرر داشته باشد. فایده آن زمانی برای شما مشخص می‌شود که اطلاعات از دست رفته باشد؛ این کار بازیابی آن به مراتب راحت تر می‌کند. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از کاهش عمر مفید هارد و افزایش عمر هارد دیسک حتما این موارد را رعایت کنید!

5. حفاظت در برابر رطوبت

محافظت از هارد دیسک در برابر رطوبت، باعث افزایش عمر هارد دیسک شما می‌شود. امروزه هارد های ضدآب بسیاری در بازار یافت می‌شود که نسبت به عمق و در زمان معین، ضد آب هستند. اما فراموش نکنید در هر حالی شما باید از هارد خود در برابر رطوبت (به علت خوردگی و زنگ زدگی) محافظت کنید.

از هارد خود در برابر آب و ربوطت حفاظت کنید
حفاظت در برابر رظوبت

6. اسکن هارد توسط ویندوز

شاید خیلی از اوقات برایتان پیش آمده باشد، زمانی که ویندوزتان بالا میاید و با صفحه اسکن دیسک مواجه می‌شوید.

خیلی از کاربران زمانی که با این صفحه مواجه می شوند آن را لغو می‌کند؛ اما بهتر است بدانید زمانی که پیغام “ویندوز درایو خود را اسکن کنید” می‌آید، حتماً علت آن است که این درایو شما مشکلی دارد، ساختار جدول پارتیشن های شما تغییر کرده است که نیاز به تعمیر دارد. پس بهتر است اجازه دهید ویندوز این مشکل شما را بررسی و درصورت امکان آن را برطرف کند.

7. منبع تغذیه مناسب برای افزایش عمر هارد دیسک

زمانی که شما منبع تغذیه نامناسب و غیراستاندارد داشته باشید، نوسان برق ورودی به هارد شما آسیب می‌رساند. قطعات کامپیوتر زمانی به خوبی کار می کنند که برق مورد نیاز آن‌ها به صورت استاندارد و پایدار تامین شود. در این زمینه از پرداخت هزینه برای تهیه یک منبع تغذیه با کیفیت دریغ نکنید و بهترین ان را تهیه کنید!

8. پشتیبان گیری از اطلاعات هارد دیسک

آخرین نکته از راهکار افزایش عمر هارد دیسک، پشتیبان گیری از اطلاعات خود می باشد. هرچند که در صورت از دست رفتن اطلاعات هارد، می توانید توسط مراکز معتبر، اطلاعات خودتان را برگردانید؛ اما تهیه نسخه پشتیبان، راهمار بهتری به نظر می‌آید، تا در صورت بروز هر نوع مشکلی اطلاعات مهم شما از دست نرود!

یکی از راهکار های افزایش عمر هارد دیسک پشتیبان گیری از اطلاعات میباشد
از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید

سوالات متداول افزایش عمر هارد دیسک

هارد SSD بهتر است یا HDD؟

با وجود مزایای SSDها اما همچنان قیمت بالا مانع از جایگزینی کامل آن‌ها و حذف HDD می‌شود. در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از SSD و HDD به طور همزمان است.

تفاوت “هارد دیسک” و “هارد درایو” چیست؟

در حقیقت فرق خاصی بین این دو اصطلاح نیست و یک معنی را میدهند. اما از نظر کارشناسی هارد دیسک به قطعه و سخت افزار هارد گفته می‌شود ولی هارد درایو به فضای موجود در دیسک سخت که قابل دسترس برای استفاده و ذخیره اطلاعات است گفته می‌شود.

سخن آخر

به پایان یک مقاله دیگه رسیدیم، سعی ما این بود تا راهکارهایی برای افزایش عمر هارد دیسک شما گفته شود. با رعایت کردن این چند مورد به شما تضمین میدهیم تا هیچ اتفاق ناگواری برای هارد دیسکتان و اطلاعات درونش رخ ندهد و سلامت هارد شما حفظ شود.

مثل همیشه، هر سوال برایتان باقی مانده که در این مقاله بهش اشاره نکردیم، در بخش نظرات بنویسید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید