15 تفاوت هارد HDD و SSD که به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند

15 تفاوت هارد HDD و SSD که به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه افراد برای بالا بردن سیستم خود، دست به ارتقاء اجزای مختلف به کامپیوتر خود میزند یا سیستم های قوی تری را خریداری می کنند. اما همچنان از هاردهای معمولی دیسک سخت یا همان HDD ها استفاده می کنند. سوالی که برای همه کاربران مطرح شده است، این است که کدام یک از این تکنولوژی های ذخیره سازی بهتر و دارای سرعت بالاتری می‌باشد؟ کدام یک اقتصادی تر و قیمت بهتری دارد؟ در ادامه این مقاله از وبلاگ آکادمی محسن نصرالهی به تفاوت هارد HDD و SSD خواهیم پرداخت.

همانطور که میدانید اول باید به بودجه مشتری توجه کرد و محصول خوب را به مشتری معرفی کرد. در اینجا می توانیم راهنمایی جامعی از هر کدام مدل هایی که میخواهند به آنها بدهیم. و تفاوت هارد HDD و SSD را بدانیم. پس همراه ما باشید.

هارد HDD چیست؟

‏‏ HDD یا Hard Disk Drive یک حافظه دائمی برای ذخیره اطلاعات است. در این حالت، اطلاعات به شکل مکانیکی روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کنند. تکنولوژی HDD عمری به درازای خود کامپیوتر های امروزه دارد. با این حال امروزه همچنان از هارد دیسک ها استفاده می شود. این فضا در برابر حجم و سرعتی که دارند، قیمت مقرون به صرفه ای دارد. این قیمت مانع از جایگزینی کامل آنها با رقبای سریع تر HDD ها شده است.

 HDD یا harddisk drive یک حافظه دائمی برای ذخیره اطلاعات است
تصویر HDD از نزدیک

هارد SSD چیست؟

SSD یا همان Solid State Drive دیسک حالت جامد می باشد. به طور کلی می توانیم بگوییم که SSD ها پیشرفته تر و با ابعاد کوچیک تر نسبت به HDDها می‌باشند. مدار SSD مدارهای مجتمع هایی هستند که مثل انواع مختلف مموری (فلش هایی که امروزه بسیار از آن ها استفاده میکنیم) اطلاعات را به سرعت بسیار زیاد می خوانند و در خود ذخیره میکنند.

SSD یا همان Solid State Drive دیسک حالت جامد می باشد
SSD

تفاوت هارد HDD و SSD

حال که به تعریف این دو نوع هارد یا فضای ذخیره ساز کامپیوتر پرداختیم، نوبت به بررسی مقایسه ای آن ها میرسد.

مصرف توان

 • SSD مصرف پایین‌تر؛ توان (میانگین ۲ تا ۳ وات) می‌باشد.
 • HDD مصرف بالاتر؛ توان (میانگین ۶ تا ۷ وات) می‌باشد.

تفاوت هارد HDD و SSD در قیمت

 • SSD گران می‌باشد (چیزی که در حدود یک دهم دلار برای هر گیگابایت تخمین زده می‌شود)
 • اما HDD ارزان می باشد (چیزی در حدود شش دهم دلار برای هر گیگابایت تخمین زده می‌شود)

زمان بارگذاری سیستم (لود شدن ویندوز)

 • SSD در حدود ۱۰ تا ۱۳ ثانیه به طور متوسط می‌باشد.
 • اما HDD در حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه به طور متوسط می‌باشد.

لرزش

 • در SSD بدون لرزش می‌باشد.
 • اما در HDD چرخش دیسک ها در برخی موارد موجب لرزش میشود.

تفاوت هارد HDD و SSD در میزان خرابی

 • در SSD چیزی در حدود 2 میلیون در ساعت می باشد .
 • اما در HDD چیزی در حدود 1/5 میلیون در ساعت می‌باشد.

سرعت خواندن یا نوشتن

 • در SSD معمولاً چیزی در حدود ۲۲۰ مگابایت بر ثانیه و البته ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه برای نقطه پیشرفته.
 • اما در HDD مقدار موجود چیزی از ۵۰ تا ۱۲۰ مگابایت بر ثانیه می باشد.

رمز گذاری

 • در SSD امکان رمزگذاری کامل دیسک وجود دارد.
 • در HDD هم این امکان در نظر گرفته شده.

سرعت باز کردن فایل ها

 • در SSD تا ۳۰ درصد سریع‌تر از HDD میباشد.
 • اما در HDD کمتر از SDD می باشد.

تاثیر پذیری در مقابل مغناطیس

 • در SSD در مقابل اثرات مغناطیسی ایمن است.
 • اما HDD در میدان مغناطیس، اطلاعات ممکن است آسیب ببیند.
تفاوت هارد HDD و SSD و مقایسه ظاهری بوردهای آن ها
مقایسه ظاهری بورد های SSD و HDD

دسترسی سریع به اطلاعات

اولین نکته که باید به تفاوت هارد HDD و SSD توجه کنیم دسترسی سریع به اطلاعات می باشد. HDD ها قطعه ای به نام هد در آنها وجود دارد که این قطعه متحرک می باشد و اطلاعات توسط این قطعه ذخیره خواهد شد. در‏ HDD ها برای دسترسی به اطلاعات نیازمند این است که منتظر بمانند که سرعت چرخش اطلاعات به مقدار کافی برسد . اما در هارد های SSD برخلاف HDDها، برای خواندن اطلاعات به هیچکدام از عملیاتی که در بالا گفته شد، نیاز ندارند و مستقیماً می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. و این می تواند سرعت بارگذاری را چند برابر کند و سیستم عامل شما با سرعت بالاتری اجرا شود.

مقاومت در برابر ضربه یا تکان های شدید

هارد های HDD به علت داشتن قطعه متحرک، بر اثر وارد شدن هر گونه ضربه ای بسیار آسیب میبیند و خطر پاک شدن دائمی اطلاعات وجود دارد. اما در هارد های SSD این مشکل برطرف شده است و فقط درصورت شکستن مشکلی پیش خواهد آمد!

مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای کمتر

یکی دیگر از تفاوت هارد HDD و SSD، مصرف انرژی آن ها میباشد؛ به طوری که HDD ها حدود ۶ وات مصرف می کنند و در SSD حدوداً ۴ وات مصرف میکند و در حالت که از آن استفاده نمی شود به 2 وات کاهش پیدا میکند.

تفاوت هارد HDD و SSD در ذخیره اطلاعات
اطمینان بالا در ذخیره سازی اطلاعات

تولید صدای هارد دیسک

تفاوت هارد HDD و SSD در تولید صدا نیز متفاوت است؛ هارد های HDD دارای سر و صدا هستند. اما هاردهای که از تکنولوژی SSD استفاده می‌کنند مانند فلش می ماند و هیچ صدایی نخواهد داشت.

وزن هارد

تفاوت هارد HDD و SSD وزن هاردهای HDD حدود ۷۵۰ گرم و هارد های SSD حدودا ۸۰ گرم است. این اختلاف زیادی که بین این دو هارد وجود دارد یک نکته قابل اهمیت است و همچنین حجم کمتری را نیز خواهند گرفت.

سرما و گرما

آخرین تفاوت هارد HDD و SSD که میخواهیم در این مقاله به آن اشاره کنیم تفاوت دمای هارد دیسک میباشد. دمای هارد دیسک پس از شروع به کار تولید می کند در HDD ها حدوداً بین 0 تا 70 درجه سلسیوس می باشد. اما در هارد های SSD بین 0 تا 55 درجه سلسیوس خواهند بود.

سرما و رگما هارد دیسک بسیار اهمیت دارد
سرما و گرما، هارد دیسک

سوالات متداول تفاوت هارد HDD و SSD

مزایای SSD چیست؟

سرعت بالاتر، تا حدود ۳ برابر یک هارد دیسک معمول. سرعت لود و اجرای بالاتر سیستم عامل، بازی و نرم افزار. مصرف انرژی کمتر و طول عمر بیشتر.

در آخر SSD بخریم یا HDD؟

با وجود مزایای SSDها اما همچنان قیمت بالا مانع از جایگزینی کامل آن‌ها و حذف HDD می‌شود. در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از SSD و HDD به طور همزمان است.

سخن آخر

برای بررسی تفاوت هارد SSD یا HDD و انتخاب بهترین گزینه، باید نیاز و موارد استفاده را در نظر گرفت و بر اساس اینکه کدام حافظه ذخیره سازی می تواند نیازهای شما را برطرف کند، بهترین گزینه را انتخاب کنید. در برخی سیستم ها نیز به صورت همزمان هم از درایوهای HDD و هم از حافظه های SSD استفاده می شود. اگر در این زمینه سوال دارید یا مشاوره می خواهید حتماً با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید