13 ترفند برای استفاده درست از لپ تاپ

13 ترفند برای استفاده درست از لپ تاپ
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

همانطور که می دانید، لپ تاپ هم مشابه هر نوع دستگاه الکتریکی دیگری وقتی که زیاد ازش استفاده کنید و حرارتش مدیریت نشود داغ میکند و آسیب های بسیار جدی‌ای ممکن است به آن وارد شود. بنابراین برای اینکه عمر کارکرد قطعات لپ تاپ افزایش یابد، لازم است به خنک نگه داشتن آن حین استفاده توجه کنیم. در ادامه این مقاله از آکادمی محسن نصرالهی میخواهیم استفاده درست از لپ تاپ را برایتان به طور کاملاً صریح و جامع توضیح دهیم.

استفاده از لپ تاپ بر روی پا

همانطور که میدانید استفاده از لپ تاپ بر روی پا کار خطرناکی است. لپ تاپ تعاد زیادی قطعه الکترونیکی دارد، قطعاً قطعه الکترونیکی بر اثر کار و حرارت زیاد1 دچار مشکل می شود. شاید ندانید که گرما لپ تاپ نوعی از اشعه مادون قرمز به حساب می آید و اگر شما استفاده درست از لپ تاپ را ندانید، امکان دارد پوست بدن شما به مدت زیاد و پی در پی در معرض اشعه فروسرخ یا همان مادون قرمز قرار بگیرد و به سندروم پوست برشته شده مبتلا شوید.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گذاشتن لپ تاپ بر روی پا برای مردان نیز بسیار خطرنام است و در طولانی مدت منجز به عقیم شدن مردان می‌شود

شما باید این را بدانید که این اتفاق بدون خبر به سراغ شما میاید، یعنی به مرور زمان و جوری که شما اصلاً متوجه آن هم نمیشوید؛ کم کم بر روی پوست پاهایتان لکه های صورتی یا قرمز یا قهوه‌ای میبینید.

لپ تاپ بر روی پا کار خطرناکی است زیرا قطعات لپ تاپ داغ میشود و پوست شما دچار مشکل میشود
لپ تاپ خود را به هیچ عنوان روی پاهای خود قرار ندهید

سرد و گرم کردن لپ تاپ

یکی دیگر از موارد عدم استفاده درست از لپ تاپ این است که اگر لپ تاپ شما در تابستان به مدت طولانی در ماشین بوده است و احساس می کنید که لپ تاپ شما گرم شده است، به هیچ عنوان لپ تاپ خود را روشن نکنید! زیرا هم باتری لپ تاپ شما داغ شده است و هم قطعات داخلی! و زمانی که شما لپ تاپ را روشن کنید قطعات بیشتر داغ می شوند و حتی امکان دارد لپ تاپ شما بسوزد.

در زمستان نیز اگر لپ تاپ خود را بیرون از خانه آوردید به دلیل اینکه دمای خانه بسیار گرم تر از دمای بیرون است، به هیچ عنوان لپ‌تاپ خود را روشن کنید و اجازه بدهید دمای لپ تاپ با دمای محیط یکسان شود و سپس نسبت به روشن کردن آن اقدام کنید.

گذاشتن لپ تاپ داخل ماشین

به دو دلیل سعی کنید به هیچ عنوان لپ‌تاپ خود را داخل ماشین نزارید:

  1. امکان دارد به خاطر لپ تاپ شما شیشه ماشین را بشکنند و لپ تاپ شما را بدزدند.
  2. زمانی که لپ تاپ شما داخل ماشین قرار گرفته باشد، دمای لپ تاپ زیاد می‌شود و ممکن است باتری آن آتیش بگیرد و لپتاپ شما منفجر شود. مخصوصاً در تابستان، باید به نکات استفاده درست از لپ تاپ خیلی دقت کنید.
یکی از نکات استفاده درست از لپ تاپ عدم قرار دادن آن در ماشین است
لپ تاپ را داخل ماشین نگذارید

گذاشتن وسیله بر روی لپ تاپ

با لپ تاپ خود مثل طاقچه یا کتابخانه برخورد نکنید. لپ تاپ شما طاقت بیست کیلو وزن را ندارد و ممکن است هم به بدنه لپ تاپ شما آسیب وارد شود و هم صفحه لپ تاپ شما در اثر زیاد فشار بشکند.

بین نمایشگر لپ تاپ و کیبورد خود هیچ چیزی نزارید

برای استفاده درست از لپ تاپ به هیچ عنوان مداد، خودکار یا دفتر یا و…. بین کیبورد و صفحه نمایش خودتان نگذارید. زیرا بسیاری از افراد این کار را انجام می‌دهند و حواسشان نیست در لپ تاپ را می بندند! این کار باعث آسیب رسیده به کیبورد و صفحه نمایش می شود.

به هیچ عنوان لپ تاپ را از صفحه نمایشگر بلند نکنید

یکی از مهمترین دلایل استفاده درست از لپ تاپ این است که، به هیچ عنوان لپ تاپ خود را از صفحه نمایشگر بلند نکنید! نمایشگر صفحه لپ تاپ بسیار نازک و حساس است و زمانی که به بلند کردن لپ تاپ از صفحه نمایشگر اقدان میکنید، ناخواسته فشار زیادی به آن وارد می شود و ممکن است به مرور صفحه نمایش شما آسیب های جدی ببیند.

لپ تاپ خود را به هیچ عنوان از صفحه نمایشگر بلند نکنید
لپ تاپ خود را از صفحه نمایش بلند نکنید

خوردن غذا موقع استفاده از لپ تاپ

خیلی از افراد عادت دارند، هنگام استفاده از لپ تاپ بطور مداوم تنقلات مانند غذا، کیک، آب میوه و… مصرف میکنند. برای استفاده درست از لپ تاپ، شما به هیچ عنوان نباید هنگام کار با لپ تاپ تنقلات بخورید. زیرا اگر یک تیکه از غذا، آب میوه یا کیک، وارد کیبورد شما شود، به مرور محل تجمع جانورانی مثل مورچه و… می شود. ضمن اینکه ممکن است در عملکرد دکمه های لپ تاپ هم اختلال ایجاد می کند.

عدم نوشیدن آب و مایعات برای استفاده درست از لپ تاپ

این مورد دیگر نیاز به تکرار ندارد چون در بخش قبل به آن اشاره کردیم؛ اما در همین حد بدانید که الزاما بعد از ریختن مایعات روی لپ تاپ، متوجه آسیب آن نمی شوید، بلکه ممکن است در دراز مدت باعث زنگ زدگی قطعات داخلی و در نتیجه باعث از کار افتادن آن بشود

استفاده نکردن نوشیدن آب و مایعات هنگام استفاده از لپ تاپ
برای استفاده درست از لپ تاپ به هیچ عنوان از آب و مایعات هنگام کار استفاده نکنید

جدا کردن باتری موقع کار با لپ تاپ

به هیچ عنوان موقع کار با لپ تاپ، باتری را از لپ تاپ جدا نکنید. اگر شارژر به لپتاپ وصل باشد و باتری لپ تاپ را جدا کنید. یک وقفه بسیار کوچکی بین لپ تاپ و شارژر ایجاد شود و این وقفه کوتاه می تواند به هارد شما آسیب های زیان آوری را وارد کند. برای استفاده درست از لپ تاپ، اگر خواستید باتری را از لپ تاپ جدا کنید، زمانی که کارتان با لپ تاپ تمام شد اول لپ تاپ خود را خاموش کنید و بعد باتری را از لپ تاب جدا کنید.

همچنین با خواندن مقاله اتصال دائم لپ تاپ به برق اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید.

نیم ساعت به نیم ساعت باتری لپ تاپ را شارژ نکنید

یکی دیگر از موارد عدم استفاده درست از لپ تاپ این است که، باتری لپ تاپ خود را به هیچ عنوان نیم ساعت به نیم ساعت و تیکه تیکه شارژ نکنید. حتما اجازه بدهید، لپ تاپ شما حداقل 70 درصد شارژ بشود و بعد شارژر را از لپ تاپ جدا کنید. به بیان ساده تر منظور این است که 10 درصد شارژ نکنید، دوباره نیم ساعت بعد ۱۰ درصد شارژ کنید! این طرز شارژ کردن لپ تاپ باعث کاهش عمر باتری و شارژر شما می شود.

بگذارید لپ تاپ شما حداقل 70 درصد شارژ شود بعد آن را جدا کنید
از شارژ کردن کوتاه و مشدد پشت سر هم خودداری کنید!

باتری را زمانی شارژ کنید که لپ تاپ شما خاموش است

بهترین زمان برای شارژ کردن باتری هر دستگاهی زمانی است که، دستگاه شما خاموش باشد. فرقی ندارد گوشی باشد، تبلت باشد یا حتی لپ تاپ. موقعی که دستگاه شما روشن می باشد شارژر باید هم لپ تاپ را زنده نگه دارد و هم باتری را شارژ کند. پس شارژ کمتری به باتری می رسد و باتری شما دیرتر شارژ میشود و باعث داغ شدن باتری می‌شود، به مرور زمان باتری لپ تاپ شما نابود میشود.

لپ تاپ را به صورت نرم افزاری خاموش کنید

یکسری از افراد عادت دارند زمانی که کارشان با لپ تاپ تموم شد، دکمه پاور لپ تاپ را فشار می‌دهند و بعد از ۱۰ ثانیه لپ تاپ خود به خود خاموش میشود. این کار بسیار اشتباه است، زیرا زمانی که شما به صورت نرم افزاری لپ تاپ خود را خاموش می کنید. سیستم عامل تمامی برنامه های شما را می بندد و بعد هارد و رم شما از کار می‌افتند. اما زمانی که شما دکمه پاور لپ تاپ را نگه دارید، یه جورایی لپ تاپ را مجبور به خاموش کردن می کنید پس بهتر است برای اسلیپ کردن و خاموش کردن لپ تاپ به صورت نرم افزاری اقدام کنید. کلید پاور برای مواقع اضطراری طراحی شده است.

برای کارهای سنگین از موس و کیبورد جدا استفاده کنید

اگر شما یک گیمر هستید یا اهل بازی هستید بهتر است از موس و کیبورد جداگانه استفاده کنید، زیرا کیبورد لپ تاپ برای بازی کردن طراحی نشده است. موس و کیبرد لپ تاپ هایی که مخصوص بازی ساخته می‌شوند هم مقاومت موس و کیبورد جداگانه را ندارد. برای استفاده درست از لپ تاپ بهتر است، از قطعات اکسترنال استفاده کنید. با این کار لپ تاپ شما همیشه سالم خواهد ماند.

برای کارهای سنگین از موس و کیبورد جدا استفاده کنید
برای بازی کردن از موس و کیبورد جداگانه استفاده کنید

سوالات متداول درباره استفاده درست از لپ تاپ

راهکار افزایش طول عمر لپ تاپ چیست؟

اگر از لپتاپ خود به خوبی استفاده کنیم طول عمر بیشتری خواهد داشت بهتر است اگر از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید خاموش کردن لپ تاپ هنگامی که در حال کار با آن نیستید از گرمای پیش از حدی که دارد جلوگیری میکند و بتا را در جای تمیز و بدون گرد و غبار قرار دهید و لپ تاپ را نزدیکی آهنربای قوی قرار دارد ندهید

آیا می توان از میز لپ تاپ استفاده کرد؟

نیازی نیست تا میز لپ تاپ شما طراحی خاصی داشته باشد؛ می‌تواند حتی یک میز تحریر ساده هم استفاده کنید ولی اگر جنس آن پلاستیک نباشد بهتر است! چون پلاستیک گرما را به خودش میگیرد، اگر میز لب تاب شما پلاستیکی است بهتر است که یک چیزی زیر لپ تاپ بگذارید که هوا زیر لب تاب شما به راحتی تعویض شود وگرنه سیستم خنک کننده لپ تاپ شما دچار مشکل می شود

سخن آخر

نحوه استفاده درست از لپ تاپ، از دسته مواردی است که خیلی باید به آن توجه کنید. اگر موارد گفته شده در بالا رعایت کنید، احتمال اینکه لپ تاپ شما دچار مشکل شود ۳۰ درصد کمتر میشود.

ممنون که تا اینجای مقاله همراه ما بودید. اگر شما هم برای استفاده درست از لپ تاپ پیشنهادی دارید حتما با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید