آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

در مورد اتصال دائم لپ تاپ به برق و فواید یا مضرات این کار نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از کارشناسان لپ تاپ بر این باورند که، لپ تاپ نباید دائماً به برق وصل باشد و بهتر است از باتری برای تامین انرژی استفاده شود. برخی دیگر معتقدند که وصل بودن مداوم باطری به برق به این دستگاه و باتری آن آسیب می رساند. اما کدام دیدگاه درست است؟بسیاری از کاربرانی که در طول روز مدام از لپ تاپ استفاده می کنند، باتری را بیرون آورده و مثل pc از برق مستقیم برای تامین انرژی سیستم استفاده می‌کنند. اما این کار چالش های خاص خود را دارد.

در ادامه مقاله محسن نصرالهی نکاتی را در خصوص اتصال دائم لپ تاپ به برق بررسی می‌کنیم تا به دیدگاه درستی در مورد این کار برسیم.

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق خطرناک است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید عوامل مختلفی را بررسی کرد. بیش از هر چیز باید توجه کرد که اصولاً باتری را نمی توان بیش از حد شارژ کرد. امروزه تقریباً تمامی لپ تاپ ها از باتری لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری استفاده می کنند. این نوع باتری ها قابلیت این را دارند که به دفعات زیاد شارژ شود و اساساً چرخ های شارژ درست و کامل سلامت آنها را تنظیم می کند.

در اینجای مقاله جالب است که شما بدانید، زمانی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می رسد فرایند شارژر آنها توسط مدار درونی باتری متوقف می‌شود. یعنی برق اضافی واحد این قطعه نشده و هیچ خطری باتری لپ تاپ شما را تهدید نمی‌کند. بنابراین نمی‌توان گفت که اتصال دائم لپ تاپ به برق لزوما برای این دستگاه و قطعات آن خطرناک است.

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق خطرناک است؟
امروزه تقریباً تمامی لپ تاپ ها از باتری لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری استفاده می کنند

تاثیر چرخه های شارژر لپ تاپ برای سلامتی باتری

حتما افرادی را دیدید که باتری لپ تاپ شان را خارج کرده و به طور کلی از آن استفاده نمی کند. این افراد دائماً لپ تاپ را به برق وصل میکنند، از باتری غافل می‌شوند. باید بدانید چرخه های شارژ تاثیر بسیار زیادی بر وضعیت باتری و عمر مفید این قطعه دارد. کارشناسان تعمیر لپ تاپ به کاربران توصیه می‌کند که به هیچ عنوان باتری را به طور کلی کنار نگزارند.

وقتی چرخه شارژر باتری به طور مداوم در جریان باشد طول عمر این قطعه افزایش یافته و در سال خرابی آن کاهش پیدا می کند. این در حالی است که با اتصال دائم لپ تاپ به برق و شارژ نشدن باتری این قطعه پس از مدتی از کار میافتد. شاید دلایلی که شاهد تولید لپ تاپ با باتری جدا شونده نیستیم همین باشد.

داغ شدن لپ تاپ بر اثر اتصال به برق

اگرچه اتصال دائم لپ تاپ به برق به خودی خود آسیب زننده نیست، اما این کار دمای دستگاه شما را افزایش می‌دهد. حرارت مهمترین عامل در کاهش طول عمر باتری لپ تاپ و حتی سایر قطعات آن است و از این رو اتصال دائم لپ تاپ به برق می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. معمولا بعد از اینکه باطری ۱۰۰ درصد می شود، جریان برق باتری را دور میزند و مستقیم به سمت منبع تغذیه می رود. این کار باعث افزایش حرارت دستگاه شما شده و به باتری آسیب نمی رساند.

داغ شدن لپ تاپ بر اثر اتصال به برق
داغ شدن لپ تاپ بر اثر اتصال به برق

چطور از آسیب های اتصال دائم لپ تاپ به برق پیشگیری کنیم؟

اگر به این نتیجه رسید که اتصال دائم لپ تاپ به برق خطرناک نیست و یا به هر دلیلی ناچار به انجام دادن این کار هستید بد نیست با رعایت کردن نکات زیر عمر باتری را بیشتر کرده و آسیب دیدگی های آن را هم حداقل برسانید

  • هر چند وقت یکبار باتری را کالیبره کرده و اجازه دهید چند چرخه شارژ را طی کند.
  • از قرار دادن لپ تاپ روی بالش و پتو یا سطوح نرم خودداری کنید.
  • اگر قصد دارای چند هفته از لپتاپ تان استفاده کنید در صورت امکان باتری آن را خارج کنید.
  • اگر قرار است مدت طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید هر از گاهی آن را شارژ کنید.
  • از قرار دادن لپ تاپ خود در محیط گرم و بسیار سرد خودداری کنید.
  • برای افزایش طول عمر باتری نور صفحه کلید و تنظیمات اصلی و روشنایی صفحه نمایش را کم کنید.
  • اگر لپ تاپ شما داغ کرده است با آن بازی نکنید و حتی الامکان چند دقیقه آن را از برق جدا کنید.
  • اتصال دستگاه اکسترنال به لپ تاپ وصل فلش هارد اکسترنال و غیره در صورتی که به آنها نیاز ندارید قطع کنید .میزتان را تمیز کنید و آلودگی کمتری واحد منافذ لپتاپ شما شود.
چطور از آسیب های اتصال دائم لپ تاپ به برق پیشگیری کنیم؟
چطور از آسیب های اتصال دائم لپ تاپ به برق پیشگیری کنیم؟

سوالات متداول درباره اتصال دائم لپ تاپ به برق

واقعا اتصال دائم لپ تاپ ها به برق کار درستی است؟

متاسفانه در مورد این قضیه هیچ چیز قطعی و درستی وجود ندارد. باتری ها در هر صورت پس از پیمودن چرخه های شارژ متعدد ضعیف و ضعیف تر می شوند و هیچ راهی برای مقابله با این موضوع وجود ندارد.

سخن آخر

با این حال در آخر باید به این موضوع اشاره کرد که باتری ها قرار نیست تا ابد کار کنند. به مرور از ظرفیت شان کاسته می شود و در نهایت طول عمرشان به پایان می رسد. البته با مراقبت بیشتر می توان این طول عمر را افزایش داد و برای مدت طولانی تری از باتری لپ تاپ خود استفاده کرد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید