از کجا بفهمیم هارد سوخته است؟ روش تعمیر هارد سوخته

از کجا بفهمیم هارد سوخته است؟ روش تعمیر هارد سوخته
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

خیلی از اوقات برای کاربران پیش می‌آید که هارددیسک آن‌ها روشن نمی‌شود، یا صدا و لرزشی ندارد، در عین حال بویی شبیه سوختن نیز از هارددیسک به مشام می‌رسد؛ در این حالت، احتمال سوختگی هارد بسیار زیاد می‌باشد. اما به طور کلی، این اتفاق می‌تواند 2 حالت داشته‌باشد: یکی سوختگی بر اساس نوسانات ولتاژی، و دیگری آتش‌سوزی و معدوم‌شدن هارد در یک سانحه آتش‌سوزی؛ که هر کدام از آن‌ها را باید عیب‌یابی کرد و اقدامات لازم را برای تعمیر آن‌ را انجام داد. در ادامه این مقاله از وبلاگ محسن نصرالهی روش تشخیص و تعمیر هارد سوخته را به شما می‌گوییم.

علائم خرابی هارد سوخته

بیایید اول علائم تشخیص سوختن هارد را باهم بشناسیم:

 • هارد توسط مادربرد شناسایی نمی‌شود.
 • برد هارد سوخته است.
 • فریمویر هارد مشکل دارد و هارد کار نمی کند.
 • هد (Head) هارد سوخته است.
 • اسپیندل موتور سوخته است و هارد نمی چرخد!
 • کنترلر هارد SSD سوخته و شناسایی نمی شود.
 • هارد SSD سوخته و کارایی درستی ندارد!
علائم خرابی هارد سوخته
علائم خرابی هارد سوخته

حال که با علائم تشخیص هارد سوخته آشنا شدیم، همراه ما باشید تا روش تعمیر آن را نیز باهم بیاموزیم.

تعمیر هارد سوخته بر اثر نوسانات ولتاژی

اگر هارد شما بر اثر نوسانات ولتاژ سوخته باشد، باید با ابزار و دستگاه‌های خاصی بررسی شود تا شدت آسیب دیدگی آن نیز مشخص شود. نوسانات ولتاژی و نگهداری غیراصولی از هارد، منجر به سوختن هارد و قطعات داخل آن هم خواهد شد. حتی ممکن است شکل و فرم فیزیکی هارد هم، کاملاً از بین می‌رود و تغییر کند. زمانی که هارد به دلیل نوسانات ولتاژی می سوزد، باید قطعه معیوب آن را تعویض کرد یا برد الکترونیکی آن را کامل احیا کرد.

اما اگر سوختگی هارد بسیار شدید باشد، که حتی قطعات نصب شده روی آن هم از بین رفته باشد، باید هارد جدیدی را جایگزین و آن را تعویض کنید. در واقع اینکه چه اتفاقی و با چه شدتی برای هارد سوخته شما افتاده است، در نگاه اول مشخص نیست و باید بررسی‌های دقیق‌تر را انجام شود تا عمق آسیب را مشخص کنید.

اگر هارد لپ تاپ یا کامپیوتر شما با مشکل مواجه شده است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر کاری، با یک متخصص آن را در میان بگذارید. برای دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با متخصصین ما از طریق تماس با شماره 09353300820 در ارتباط باشید.

تعمیر هاردی که در حادثه آتش سوزی سوخته است

تعمیر هارد سوخته‌ای که در اثر آتش سوزی از بین رفته است به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست؛ به خصوص اگر که هارد شما آسیب‌های بسیار شدیدی دیده باشد. باید کاملا بررسی کنید که آتش و حرارت تا چه میزان به هارد شما آسیب وارد کرده است. اگر عمق و سوختگی بسیار شدید و عمیق نباشد، امکان تعمیر و بازیابی اطلاعات وجود دارد. البته اگر قطات اصلی هارد، مثل دیسک و… آسیب جدید ندیده باشد و فقط از نظر ظاهری دچار مشکل شده باشد، امکان تعمیر آن وجود دارد، اما در صورتیکه برعکس این اتفاق روی داده باشد، امکان تعمیر هارد و یا حتی بازیابی اطلاعات هم وجود ندارد.

باید توجه داشته باشید که گاهی، شدت آسیب به هارد به حدی زیاد است، که به هیچ وجه امکان بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد برای شما وجود ندارد. اگر در این حالت فردی ادعایی در این زمینه داشت، تنها اهداف مالی و تحمیل هزینه های سنگین به کاربر را در نظر دارد که تاکید می‌کنیم این موضوع را جدی بگیرید و فریب ادعاهای بی‌پایه و بی‌اساس را نخورید.

هاردی که در آتش سوزی سوخته است
تعمیر هاردی که در حادثه آتش سوزی سوخته

نکاتی در خصوص بازیابی اطلاعات هارد سوخته

 • بازیابی اطلاعات هارد که سوخته کار ساده‌ای نیست و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود.
 • تجهیزات پیشرفته‌ای برای بازیابی اطلاعات وجود دارد که عملاً بدون آن‌ها بازیابی اطلاعات هارد دیسک امکان پذیر نیست.
 • در صورتی که هر گونه علائم سوختن PCB را مشاهده کردید، از هارد استفاده نکنید و سیستم خود را خاموش و روشن نکنید.
 • از وصل کردن هارد به واحد برق دیگری پرهیز کنید تا باعث آسیب بیشتر به هارد می‌شود.
 • کار کردن با هارد باعث آسیب رساندن به موتور و هد می‌شود، درنتیجه ممکن است پلاتر آسیب ببیند و خراشیده شود.
بازیابی اطلاعات هارد سوخته کار ساده ای نیست و باید توسط متخصصین با تجربه انجام شود.
نکاتی در خصوص بازیابی اطلاعات هارد سوخته

سوالات متداول کاربران درباره نحوه تعمیر هارد سوخته

چه زمانی هارد دیسک می‌‌سوزد؟

متأسفانه، هیچ کس نمی‌داند چه زمانی هارد خراب می‌شود. بعضی اوقات هنوز از جعبه درنیامده، ب علت تکان های شدید از کار می‌افتد؛ بعضی مواقع نیز ممکن است سال‌ها کار کند. نکته مهم این است که همواره باید مراقب هارد باشید و یک نسخه پشتیبان از تمامی داده‌های مهم خودتان داشته باشید.

در صورت خرابی هارد چه کاری انجام دهیم؟

با توجه به حساسیت بالای این قطعه، پیشنهاد می‌کنیم از دست بردن داخل قطعه و یا سپردن به افراد آماتور و غیرحرفه‌ای خودداری کنید. برای دریافت مشاوره رایگان درباره تعمیر قطعات با شماره 09353300820 تماس حاصل نمایید.

سخن آخر

در آخر فهمیدیم که سوختن هارد، زمانی رخ می‌دهد که اختلال در قطعه الکترونیکی به نام PCB باشد. این اتفاق می تواند به دلایل مختلفی باشد که مهترین آن گرمای بیش از حد محیطی است که هارد در آن قرار دارد.این قطعه به گرما بسیار حساس بوده و بوی بد سوختگی که در بعضی از هارد های اکسترنال و یا حافظه های دیگر مشاده می شود به این لیل است.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید