علت روشن نشدن مادربرد چیست؟

علت روشن نشدن مادربرد چیست؟
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

روشن نشدن مادربرد دلایل مختلفی دارد و مشکلات جدی بسیاری را در عملکرد سیستم های کامپیوتری ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه مادربرد با تمام اجزای رایانه شما در ارتباط است، باید مشکلات آن را جدی بگیرید و هر چه زودتر آن‌ها را برطرف کنید.

اگر مادربرد کامپیوتر شما روشن نشود، سیستم شما نیز راه اندازی نمی‌شود و نمی‌توانید با آن کار کنید و از آن استفاده کنید؛ اما اصل بروز این مشکل چیست؟ در ادامه این مقاله از وبلاگ سایت محسن نصرالهی دلایل روشن نشدن مادربرد را بررسی می‌کنیم و راهکارهایی را برای حل این مشکل به شما معرفی خواهیم کرد.

دلایل روشن نشدن مادربرد چیست؟

دلایل و عوامل متعددی برای روشن نشدن مادربرد وجود دارد. ممکن است وجود یک مشکل کوچک در این قطعه، باعث شود مادربرد شما کلا از کار بیافتد. اگر آداپتور یا کابل برق یا کابل پاور کیس ایراد داشته باشد، ولتاژ مورد نیاز مادربرد تامین نمی‌شود و در نهایت مادربرد روشن نمی‌شود. البته احتمال این هم وجود دارد که روشن نشدن مادربرد ناشی از خرابی خود آن یا قطعات کوچک روی آن باشد؛ به عنوان مثال ممکن است خازن ها، سوکت هاو… مشکلی داشته باشند ولی اجزای دیگر به درستی کار کنند.

گاهی ممکن است خرابی رم یا دیگر قطعاتی که روی مادربرد نصب شده‌اند نیز، مانع از روشن شدن این قطعه شود. حتی خرابی پاور هم می‌تواند مانع روشن شدن برد اصلی رایانه شما شود؛ در اینصورت میتوانید از یک کارشناس کمک بگیرید تا مشکل را به بهترین شکل رفع کند.

دلایل روشن نشدن مادربرد

عیب یابی مادربرد

پیش از هرگونه اقدام برای حل مشکل روشن نشدن مادربرد، بهتر است مسئله را از اول عیب یابی کنید؛ به این ترتیب متوجه می‌شوید که ایراد دقیقاً از کدام بخش و چطوری باید آن را برطرف کنیم! اگر پس از زدن آداپتور به برق و روشن کردن سیستم هیچگونه عکس العملی از کامپیوتر مشاهده نکردید یعنی در اصل برد اصلی شما دچار آسیب دیدگی شده است و شما باید آن را تعمیر کنید.

اکر برای تعمیر مادربرد، دنبال فرد یا تیمی متخصص می‌گردید، بدون هیچ نگرانی همین الان از طرق تماس با شماره 09353300820 با کارشناسان ما این موضوع را در میان بگذارید.

چنانچه چراغ دستگاه روشن شود و فن کار کند، اما شما شاهد هیچ صدایی از هارد نیستید؛ یعنی ایراد از خود مادربرد است؛ ابتدا باید کامپیوتر خود را با کابل های دیگر یا پاور دیگری امتحان کنید و آن را روشن کنید. اگر مادربرد با پاور جدید هم روشن نشد باید آن را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

راهکارهای رفع مشکل روشن نشدن برد اصلی کامپیوتر

خب حالا که با مشکلات اصلی آشنا شدیم، نوبت به راه های برطرف کردن مشکل روشن نشدن مادربرد میرسه:

تعمیر یا تعویض پاور

یکی از روش های حل مشکل روشن نشدن مادربرد، تعمیر پاور کامپیوتر و یا در صورت نیاز تعویض این قطعه می‌باشد. بهتر است در این شرایط، اول پاور را با یک کامپیوتر دیگر امتحان کنید، اگر پاور سالم بود و سیستم دیگری را روشن کرد، پس مشکل از مادربرد است و نیاز دارید تا این قطعه را تعمیر یا تعویض کنید. البته قبل از هر گونه اقداماتی حتماً با یک تعمیرکار حرفه‌ای مشورت داشته باشید.

اطمینان از عدم اتصال مین برد به بدنه کیس

گاهی اوقات روشن نشدن مادربرد به این دلیل می‌باشد که مین برد به بدنه کیس وصل شده باشد. در اصل برخورد برد یا پایه های قطعات آن به بدنه کیس، بار الکتریکی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود تا مادربرد شما روشن نشود. در واقع این مسئله وضعیتی را ایجاد می‌کند که به آن اتصال کوتاه (یه به اصطلاح برق دزدی) گفته می‌شود. اتصال کوتاه مشکلاتی را در شما ایجاد می‌کند و بعضاً مانع از روشن شدن مادربرد هم خواهد شد.

اطمینان از عدم اتصال مین برد به بدنه کیس

تعویض کابل پاور

راه دیگری که موجب رفع مشکل روشن نشدن مادربرد شما می‌شود، تعویض کابل پاور است. در این حالت شما باید کابل را تعویض کنید و از یک کابل سالم و البته استاندارد تر استفاده کنید تا مشکل شما برطرف شود. دقت داشته باشید که تداوم استفاده از کابل های معیوب یا بی‌کیفیت و ارزان می‌تواند مشکلات بسیار جدی تری را در سیستم شما ایجاد کند و هزینه‌های زیادی را باید برای پاور خودتان تقبل کنید.

تعویض کابل پاور

سوالات متداول کاربران پیرامون روشن نشدن مادربرد

مادربرد چیست؟

مادر برد اصلی‌ترین بخش یک رایانه است و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است.

استفاده از کابل برق باکیفیت چقدر در سلامت مادربرد تاثیر دارد؟

با توجه به اینکه برق 220 ولت بصورت مستقیم وارد پاور شما می‌شود و نوسان هایی که برق شهری دارد، الزاما تاکید می‌کنیم که از کابل های با کیفیت و ضخیم برای تامین برق کیس و پاور استفاده کنید. جدا از مادربرد، آسیب از سمت کابل و پاور می‌تواند سایر قطعات را نیز تحت شعاع قرار دهد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد مادربرد یکی از قطعات اصلی سیستم شما می‌باشد که در واقع تمام بخش‌ها و قطعات سیستم را کنترل می‌کند. در حقیقت کلیه بخش‌های کامپیوتر با مادربرد شما در ارتباط هستند، که در این مقاله ما علت روشن نشدن برد اصلی کامپیوتر به شما گفتیم. در صورت بروز مشکل در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید