0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0
0

چگونه مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را برطرف کنیم

134 بازدید
مشکل شارژ نشدن باتری لپتاپ
4.5/5 - (2 امتیاز)

باتری لپ تاپ همانند دیگر قطعات دارای یک عمر مفید دارد. به طور متوسط عمر مفید باتری لپ تاپ ۳ الی ۴ سال است و بعد از چند سال استفاده دیگر مثل قبل شارژ نگه نمی دارد. هنگامی که ظرفیت آن به ۱۵ و ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرد، زمان تعویض باتری لپ تاپ فرارسیده است.

به این نکته دقت کنید که اگر خیلی زود از پایان عمر مفید آن، به درستی شارژ نشود. ممکن است مشکلی برای آن پیش آمده باشد. ما امروز اینجا هستیم تا درباره تمام دلایل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، از جمله خرابی کابل شارژر، داغ شدن بیش از حد لپ تاپ، ایجاد مشکل در اتصالات باتری و معیوب شدن آن صحبت کنیم.

برخی از دلایل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به راحتی عیب یابی و رفع می‌شود. اما در صورت حل شدن مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ نگرانی وجود ندارد. زیرا می توانید برای تعمیر لپ تاپ اقدام کنید.

دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ و عیب یابی آن

برای شما هم این اتفاق افتاده است که با وجود وصل کردن شارژر لپ تاپ به برق باتری آن شارژ نشود! لازم نیست وحشت کنید، زیرا دستگاه شما به انتهای جاده نرسیده است. خوشبختانه در بسیاری از اوقات مشکل جدی نیست و با یک بررسی ساده می‌توان آن را رفع کرد. در ادامه مطلب از آکادمی محسن نصرالهی میخواهیم به شما کمک کنیم تا مشکل خود را از هر برندی که هست، راحت تشخیص دهید. به طور معمول برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، موارد زیر را می توانید اجرا کند:

پیشنهاد خواندن:  7 علت مشکل کار نکردن موس و راه حل های رفع آن

اتصال شارژر را بررسی کنید

در ساده ترین حالت ممکن این احتمال وجود دارد که، شارژ را به درستی به دستگاه وصل نکرده باشید. بررسی کنید، که آیا شارژر لپ تاپ به درستی به سیستم وصل شده است یا خیر؟ همچنین ممکن است عجله کرده باشید و مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، به خاطر وصل کردن اشتباه شارژ به پریز برق به وجود آمده باشد.

شاید شارژ را به درستی به دستگاه وصل نکرده باشید
اتصال شارژر را بررسی کنید

خراب بودن پریز برق

قبل از اینکه به خود استرس وارد کنید و نگرانی مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که از سالم بودن پریز برق خود اطمینان حاصل کنید. اگر ایراد از پریز بود، برای اطمینان از سالم بودن مشکل باتری لپ تاپ می توانید، شارژر آن را به یک پریز سالم وصل کنید.

از سالم بودن پریز برق خود اطمینان حاصل کنید
پریز برق خود را چک کنید!

بررسی عدم وجود آسیب و پارگی کابل شارژر

عدم استفاده صحیح و مراقبت از کابل شارژر لپ تاپ می تواند باعث آسیب دیدگی و پارگی شارژر لپ تاپ باشد. بی شک کابل معیوب قادر به شارژ کردن باتری لپ تاپ نخواهد بود. تمام قسمت های کابل را بررسی کرده و مطمئن شوید، پارگی، تاخوردگی، فرورفتگی و… وجود نداشته باشد.

برای تست سلامت کار می توانید، باطری را جدا کرده و لپ تاپ را مستقیم به برق وصل کنید، اگر رایانه به شما روشن شود. ممکن است، علت مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، خرابی شارژر آن باشد. با تعویض کابل شارژ می‌تواند، این مشکل را برطرف کنید.

دقت داشته باشید که شارژر جدید مناسب دستگاه شما باشد. در غیر این صورت با مشکل شارژ نشدن باتری یا دیر شارژ شدن آن مواجه خواهید شد.

 عدم استفاده صحیح از کابل می تواند، باعث آسیب دیدگی و پارگی شارژر لپ تاپ باشد
سیم سارژر لپ تاپ خود را حتما چک کنید

کاهش سلامت باتری

یکی از رایج ترین دلایل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ کهنه و معیوب شدن آن است. مواردی همچون داغ شدن بیش از حد باتری لپ تاپ در هنگام شارژ شدن، خالی شدن سریع، دیر شارژ شدن یا طول کشیدن زیاد شارژ کامل باتری لپ تاپ می تواند نشانه ای از معیوب و کهنه شدن باتری لپ تاپ باشد.

پیشنهاد خواندن:  آشنایی با بهترین کلیدهای میانبر ویندوز

در اینطور مواقع چگونه مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ عیب یابی کنیم؟

اگر باتری لپ تاپ شما قابل جابجایی دارد، آن را از جای خود بیرون بیاورید و دکمه روشن و خاموش دستگاه به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه پایین نگه داشته و سپس شارژ را به برق وصل کنید. اگر لپ تاپ بدون هیچ مشکل روشن شد، یعنی مشکل شارژ نشدن، از باتری لپ تاپ است و باید برای تعمیر و تعویض آن اقدام کنید.

 یکی از رایج ترین دلایل  مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ کهنه و معیوب شدن آن است.
کاهش سلامت باتری

داغ شدن بیش از حد باتری لپ تاپ

دقت داشته باشید که باتری لپ‌تاپ به گرمای زیاد حساس است. افزایش دما ممکن است باعث از کار افتادن سنسور باتری شود. در صورت داغ شدن بیش از حد باتری برای حل مشکل شارژ نشدن آن، دستگاه خود را خاموش کنید و اجازه دهید تا باتری خنک شود. خرابی و کهنه شدن باتری، عدم استفاده از فن خنک کننده و قرار دادن لپ‌تاپ به طور مستقیم روی فرش یا کاناپه، می‌توانند علت داغ شدن سریع لپ‌تاپ باشد و به مرور منجر به خرابی دستگاه شما گردد.

دقت داشته باشید که باتری لپ‌تاپ به گرمای زیاد حساس است.
داغ شدن سیستم

پورت ها را تمیز کنید

یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث به وجود آمدن مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شده باشد، کثیف شدن پورت پاور با برق لپ تاپ است، این کثیفی زیاد به چشم نمی‌آید، اما وجود گرد و غبار های ریز باعث خواهد شد که لپ تاپ به درستی شارژ نشود یا انتقال برق به درستی صورت نگیرد. ضرری ندارد که با یک گوش پاک کن یا فرچه و به آرامی داخل پورت ها را تمیز کنید.

یکی از دلایل شارژ نکردن باتری لپ تاپ تمیز نبودن پورت است
پورت ها را تمیز کنید

تنظیمات نادرست پاور لپ تاپ علت بروز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ است

گاهی اوقات ممکن است، شارژ نشدن باتری لپ تاپ ،علت نرم افزاری داشته باشد. در اینطور مواقع با بررسی تنظیمات نرم افزار ویندوز می توان به راحتی آب خوردن از شر آن راحت شد:

  • ابتدا وارد تنظیمات Control panel شده و Power Option را پیدا کنید.
  • روی گزینه Change plan setting کلیک کرده و سپس به قسمت Change advanced power setting بروید.
  • بعد از آن در بخش Hard Disk در زیربخش Turn off hard disk و سپس On battery تنظیمات Low battery level را روی زمان ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرار دهید.
مشکلات نرم افزاری گاهی اوقات باعث شارژ نشدن لپ تاپ است
تنظیمات نادرست پاور لپ تاپ علت بروز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ است

با انجام این کار مصرف برق هارد شما کاهش میاید و مدت زمان بیشتری میتوانید از شارژ باتری لپ تاپ خود استفاده کنید.

اگر باتری لپ تاپ شارژ نشود یعنی باید شارژر را عوض کرد؟

قطعا نه، خیلی وقت‌ها اشکال از باتری نیست و تنظیمات یا اتصالات لپ تاپ ایراد دارد که در این مقاله علل های متفاوت شارژ نشدن باترب لپ تاپ را کامل توضیح دادیم.

پیشنهاد خواندن:  علت روشن نشدن مادربرد چیست؟

آیا خطای نرم افزاری میتواند باعث شارز نشدن لپ تاپ باشد؟

بله؛ گاهی وقت‌ها ممکن است بروزرسانی یک درایور بتواند مشکل شارژ نشدن لپ تاپ را حل کند.

سخن آخر

امیدواریم که مشکل شارژ نشدن باطری لپ تاپ شما توسط این مقاله برطرف شده باشد. همچنان اگر مشکلی دارید در بخش دیدگاه ها از ما بپرسید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم!

همچنین در رابطه با لپ تاپ های جدید که باطری داخلی دارند به این نکت دقت کنید که در حفظ سلامت باتری لپ تاب باید نهایت دقت را داشته باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://mohsennasrollahi.com/?p=1667
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
تیم محتوا محسن نصرالهی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را برطرف کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

مشکل خود را تلفنی حل کنید!