آموزش تمیز کردن لپ تاپ به صورت اصولی

آموزش تمیز کردن لپ تاپ به صورت اصولی
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (2 امتیاز)

همانطور که میدانید لپ تاپ ها سیستم هایی قابل حمل هستند، که می توان در همه جا از آن استفاده کرد و به همین خاطر باعث می شود بعد از چند سال استفاده از آن، به مکان هایی برای تجمع باکتری و ویروس تبدیل شوند. متاسفانه بسیاری از کاربران به هیچ عنوان این مسئله را جدی نمی‌گیرند. جدا از انتقال بیماری توسط سطوح آلوده به ویروس از لحاظ ظاهری نیز مشاهده شدن اثرات آلودگی بر روی لپ تاپ امری خوشایند نمی باشد. از طرف دیگر تمیز کردن لپ تاپ، بر سلامت سیستم شما تاثیر گذار است. از این رو در این مقاله محسن نصرالهی قصد داریم نحوه صحیح تمیز کردن لپ تاپ را شرح دهیم.

در ادامه به بسیاری از نکات مهم در استفاده از تمیز کردن لپ تاپ و رایانه پرداخته شده است. به شما آموزش می دهیم که چگونه سیستم خود را در خانه تمیز کرده و به سلامت لپ تاپ خود بیاندیشید.

برای تمیز کردن لپ تاپ به چه مواردی احتیاج داریم؟

همانطور که میدانید برای تمیز کردن لپ تاپ خود به مواردی احتیاج دارید که بتوانید تمام سطوح و بخش های مختلف لپ تاپ رو تمیز کنید. برای انجام این کار به شما پیشنهاد می‌شود که از اسپری هوای فشرده، دستمال‌های مایکروفایبر (دستمال عینک)، محلول های ضدعفونی کننده مخصوص لپ تاپ و گوش پاک کن استفاده کنید.

شاید از خودتان بپرسید که آیا با الکل هم می توانیم لپ تاپ خود را تمیز کنیم؟ بله با الکل هم می توان لپ تاپ را تمیز کرد، اما باید دقت کنید که رطوبت حاصل از الکل به هیچ عنوان به داخل قطعات لپتاپ نفوذ پیدا نکند.

اگر احساس می کنید که قطعات داخلی لپ تاپ هم نیاز به تمیز شدن دارند، بهتر است این کارا به تکنسین های تعمیرات لپ تاپ بسپارید. چراکه باز کردن سیستم و پاکسازی قطعات امری بسیار حساس است که فقط افرادی که در این زمینه مهارت دارند می توانند آن را انجام دهند.

مراحل تمیز کردن لپ تاپ

تذکر: باید توجه داشته باشید که قبل از تمیز کردن لپ تاپ خود باید حتماً سیستم خود را خاموش کنید.

نظافت بدنه لپ تاپ

اولین مرحله برای تمیز کردن لپ تاپ، با بستن درب آن و تمیز کردن بدنه شروع می گیرد. شما می توانید با یک دستمال مایکروفایبر نسبتاً مرطوب، بدنه لپ تاپ خود را تمیز کنید. در هنگام تمیز کردن بدنه لپ تاپ خود باید توجه داشته باشید که پارچه را به صورت دورانی روی بدن حرکت دهید. زیرا باعث می شود لکه های لپ تاپ از بین برود و هم فشار زیادی به سیستم شما نیاید. دقت کنید این کار را بدون فشار کف دست انجام دهید.

تمیز کردن بدنه لپ تاپ با دستمال مخصوص
نظافت بدنه لپ تاپ

تمیز کردن و پاک‌سازی کیبورد و پد موس لپ تاپ

کیبورد یکی از آلوده ترین بخش از سیستم شما است، که در تماس مستقیم با دستان شما قرار دارد. زمانی که لپ‌تاپ شما در اختیار چندین افراد مختلف قرار بگیرد، در این صورت حتما باید صفحه کلید لپ تاپ و نیز پد لمسی شما تمیز شود.

برای تمیز کردن کیبورد لپ تاپ، فاصله میان کلیدها بهترین روش استفاده از اسپری هوای فشرده است. اما شما باید سطح صفحه کلید خود را با محلول های تمیز کننده و یا محلول های الکل و آب ضدعفونی کنید. در این مرحله شما می‌توانید محلول یا الکل خودتان را روی پنبه یا دستمال اسپری کنید و پارچه را به آرامی روی سطح دکمه های کیبورد خود حرکت دهید.

به هیچ عنوان محلول های تمیز کننده را به صورت مستقیم روی لپ تاپ و قطعات آن اسپری نکنید!! زیرا باعث آسیب دیدن آن ها می‌شود!

تمیز کردن اصولی کیبورد با فرچه و محلول
تمیز کردن اصولی کیبورد

تمیز کردن پورت های لپ تاپ

یکی دیگر از مهم ترین مراحل تمیز کردن لپ تاپ، پاکسازی پورت های سیستم شما است. احتمالا پس از استفاده چند سال از سیستم داخل پورت های لپ تاپ شما آلودگی های زیادی جمع شده است. برای تمیز کردن آن ها میتوانید از اسپری استفاده کنید ولی اگر اسپری در دسترس نباشد می توانید پورت های سیستم خودتان را با گوش پاک کن و یا فرچه تمیز کنید.

یکی دیگر از مهم ترین مراحل تمیز کردن لپ تاپ، پاکسازی پورت های سیستم شما است
تمیز کردن پورت های لپ تاپ

تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

معمولا بعد از اینکه پورت ها، کیبورد و بدنه لپ تاپ خودتان را تمیز کرده اید. صفحه نمایش بعداز این موارد بیشترین آلودگی حاصل از گرد و خاک را به خودش می گیرد. برای اینکه بخواهید صفحه لپ تاپ خودتان را تمیز کنید، باید از دستمال نرم و بدون پرز استفاده کنید. دقت کنید که نباید از هیچ عنوان اسپری و محلولی برای پاک کردن صفحه لپ تاپ خود استفاده کنید. زیرا این کار باعث می شود رطوبت به داخل صفحه نمایش شما وارد شود و اختلالات فراوانی را به بار آورد.

پاک کردن اصولی صفحه لپ تاپ
پاکسازی صفحه نمایش لپ تاپ

تمیز کردن ورودی و خروجی و منافذ هوا لپ تاپ

منافذ هوای لپ تاپ که برای تهویه لپ تاپ شما است مستلزم گردگیری های دوره ای هستند. در این بخش از لپ تاپ هم همواره در معرض گرد و خاک بسیار قرار می گیرد. زمانی که تهویه هوای سیستم شما مسدود شده باشد باعث میشود لپ تاپ شما بیشتر گرم شود و کارایی لپ تاپ شما کاهش یابد یا به طور کلی مختل شود.

برای تمیز کردن منافذ تهویه هوا، به شما پیشنهاد می‌شود که همچنان از اسپری هوای فشرده استفاده کنید و با دستمال میکروفایبر، گوش پاک کن تمیز پروانه های فن را به آرامی تمیز کنید. دقت کنید که در این مرحله از تمیز کردن لپ تاپ، باید بسیار ظرافت به خرج دهید تا به پره های فن شما فشار نیاید اگر نه امکان شکستن پروانه های فن و نیاز به تعویض آن وجود دارد.

تمیز کردن اصولی فن لپ تاپ به صورت دوره ای
تمیز کردن اصولی فن لپ تاپ

سوالات متداول کاربران پیرامون تمیز کردن لپ تاپ

آیا میتوان با دستمال کاغذی صفحه نمایش خودرا تمیز کرد؟

یه هیچ عنوان روی صفحه نمایش را دستمال کاغذی نکشید؛ زیرا الیاف می‌تواند به این صفحات آسیب‌های جدی و دائمی وارد کند.

آیا می‌توان الکل یا سایر شوینده‌ها را روی نمایشگر یا بدنه لپ تاپ بریزیم؟ 

خیر؛ این یکی از مهم‌ترین اقدامات خطرناکی است که از سوی کاربران مشاهده می‌شود. شما فقط مجاز هستید مقداری از محلول تمیز کننده مانیتور را روی پارچه مخصوص اسپری کرده و به آرامی نمایشگر را پاکسازی کنید.

سخن آخر

مواردی که در بالا گفته شد، چند روش بسیار کاربردی برای تمیز کردن لپ تاپ شما می باشد. که با انجام این موارد می توانید به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ آسیبی به دستگاه خود سیستم خود را تمیز کنید. اگر شما هم روش دیگری بلد هستید برای تمیز کردن لپ تاپ می توان از آن استفاده کرد، لطفاً آن را با ما و سایر مخاطبان سایت در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید